logo
صنایع ماشین سازی دکتر قشلاق
صنایع ماشین سازی دکتر قشلاق

نحوه ایجاد سرمایش فضای باز با استفاده از مه پاش نازلی

راهکارهای خنک کردن هوای فضاهای باز - دکتر قشلاق

راهکارهای خنک کردن هوای فضاهای باز

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که در فصل تابستان و گرما چطور می توانیم فضاهای باز نظیر حیاط باغ و ویلا یا رستوران ها را خنک کنیم. چیزی که واضح می باشد این است که قطعاً با استفاده از کولرها، فن ها و تجهیزات سرمایشی نمی توانیم بطور موثر فضاهای باز را خنک نگه داریم.

اما با استفاده از مه پاش نازلی قادر هستیم محیط ها و فضاهای باز را مطبوع و خنک نماییم. این دستگاه ها می توانند هوای تازه و سرد ایجاد کنند. علاوه بر ایجاد هوای خنک، ویژگی های بسیاری نیز دارند.

این دستگاه ها با توجه به کاربرد و قدرت دارای انواع مختلفی می باشند.

در این مقاله از سایت دکتر قشلاق به بررسی استفاده از مه پاش نازلی جهت کاهش دمای فضاهای باز و چگونگی انجام آن پرداخته ایم. همراه ما باشید.

چگونگی ایجاد هوای خنک در فضای باز

سیستم فوگر یا مه پاش از سیستم های مهم و تاثیر گذار در سرمایش محیط های باز مانند کافی شاپ، باغ، رستوران و … بوده و در عین حال ارزان قیمت می باشد. این سیستم ها با استفاده از آب کار می کنند.

چگونگی ایجاد هوای خنک در فضای باز - دکتر قشلاق

با پودر کردن قطره های آب و انتشار آن در محیط، گرمای هوا جذب این ریز قطره های آب شده و در نتیجه باعث خنک شدن محیط مورد نظر می شود. قطره های آب با جذب گرمای محیط تبخیر می شوند. توجه داشته باشید که این ریز قطره ها خیلی کوچک هستند و بلافاصله پس از اینکه در معرض هوای گرم قرار گرفتن، تبخیر می شوند.

افراد حاضر در فضاهای باز که در آن محیط ها از مه پاش نازلی بکارگیری شده است، حس خوب و رضایت کامل از هوای خنک محیط در فصل تابستان پیدا می کنند.

ویژگی های رطوبت ساز نازلی

بیشترین کاربرد در بین انواع رطوبت سازها، متعلق به مه پاش نازلی می باشد. این دستگاه ها قادر هستند رطوبت لازم سالن های گلخانه و انواع سالن های صنعتی را نیز تامین کنند. علاوه بر خنک کردن هوا و ایجاد رطوبت لازم برای محیط های مختلف، همچنین این مه پاش ها می توانند گرد و غبار و آلودگی های هوا را کاهش دهند.

از بین بردن بوی نامطبوع محیط نیز از مزیت های دیگر این دستگاه ها است.

توجه کنید که بکارگیری مه پاش نازلی تا حد زیادی مگس ها و حشرات مزاحم موجود در محیط را نیز وادار به ترک آنجا می کند.

اگر قصد خرید مه پاش برای رستوران خود را دارید پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای جامع خرید مه پاش رستوران را بخوانید.

شاید فکر کنید که استفاده از دستگاه رطوبت ساز نازلی باعث خیس شدن افراد یا محیط و فضای باز شود، اما باید بدانید که این دستگاه قطره های آب را آنقدر کوچک و پودری می کند که بلافاصله پس از انتشار توسط گرمای محیط بخار می شوند.

همچنین این دستگاه ها دمای فضای باز که در آن استفاده می شوند را قادر می باشند 5 تا 10 درجه کاهش دهند.

اما اگر مه پاش به صورت اصولی و کارشناسی نصب شوند و  نوع دستگاه ها متناسب با اندازه محیط باشد می تواند حتی موجب کاهش دمای هوا  تا 22  درجه شود.

اجزای تشکیل دهنده رطوبت ساز مخصوص فضای باز

این دستگاه ها از پمپ، نازل، فیلتر، منبع و لوله و اتصالات تشکیل شده اند. توجه داشته باشید که اگر آب مورد استفاده ناخالص و ناسالم باشد از فیلتر استفاده می کنیم تا نازل ها دچار رسوب و گرفتگی نشوند.

نحوه راه اندازی و نصب این دستگاه ها

این سیستم ها باید به سقف نصب شوند تا شیلنگ ها و نازل دستگاه در یک محیطی ثابت قرار گیرند.

دلیل این که رطوبت سازهای نازلی در ارتفاع نصب می شوند این است که در قسمت های بالایی محیط هوا گرمتر است و ذرات آب زودتر و بهتر تبخیر می شوند و گرمای محیط را کاهش می دهند.

اگر می خواهید دستگاه رطوبت ساز دست دوم بخرید توصیه می کنیم که قبل از اقدام به خرید مقاله مزایا و معایب رطوبت ساز دست دوم را بخوانید.

از دیگر علت های نصب دستگاه مه پاش در ارتفاع این است که افراد و اشیا مستقیم جلوی خروجی نازل قرار نگیرند و قطرات آب خارج شده فشار کافی را داشته باشند تا در هوای آزاد تبخیر شوند و دما را کاهش دهند.

دستگاه های مه پاش در سه نوع کم فشار، متوسط و فشار قوی طراحی می شوند.

دستگاه های مه پاش کم فشار

در ساخت این دستگاه ها از پمپ و موتور استفاده نشده و به جای آن ها از یک شیلنگ بکارگیری شده است که نازل ها بر روی آن قرار دارند. این دستگاه ها به آب شهری وصل و با فشار آب شهری کار می کنند. فشار آب استاندارد لازم برای استفاده از مه پاش های نازلی کم فشار باید بین یک تا هشت بار باشد.

دستگاه های مه پاش کم فشار - دکتر قشلاق

توجه داشته باشید که قیمت این دستگاه ها ارزان می باشد و از شیلنگ و نازل های پلاستیکی در ساخت آن ها استفاده شده است.

به تعداد محدود می توانید نازل بر روی این رطوبت ساز ها نصب کنید چون فشار آب از هر نازل که عبور می کند کمتر می شود. در صورت نصب بیش از حد استاندارد نازل بر روی این شلنگ ها، در نازل های انتهایی آب به صورت قطره های بزرگ از نازل خارج می شود.

پس بسیار مهم می باشد که با توجه فشار آب و ظرفیت دستگاه ها، نازل بر روی مه پاش ها قرار بگیرد.

در محیط های بزرگ و محیطهای دارای فشار آب کم استفاده از این رطوبت ساز ها کارساز نخواهد بود.

رطوبت ساز فشار متوسط

برای شروع به کار و راه اندازی این مه پاش ها به پمپ آب نیاز می باشد و این رطوبت سازها در فشار هفت تا 17 بار کار می کنند. استفاده از این دستگاه ها در محیط هایی با فضاهای متوسط که مه پاش کم فشار جوابگوی آن ها نیست توصیه می شود.

رطوبت ساز فشار قوی

این مه پاش ها دارای یک موتور بسیار قوی جهت پمپاژ آب می باشند که آب را به درون شیلنگ ها و نازل ها می فرستند.

در این دستگاه ها از نازل هایی که روزنه بسیار ریزی دارند نیز می توانیم استفاده کنیم.

مه پاش های فشار قوی قادر هستند فضایی بزرگ و وسیع را تحت پوشش قرار دهند و هوای آن محیط را خنک و مطبوع نمایند.

معمولا طراحی مه پاش های فشار قوی جهت استفاده در فضای باز به صورت یکپارچه بوده  و موتور، نازل، پمپ آب ، منبع و فیلترها متصل به هم می باشد.

جمع بندی

در این نوشته از وبلاگ دکتر قشلاق به بررسی نحوه خنک کردن هوا در محیط های باز توسط مه پاش نازلی و انواع این رطوبت ساز ها پرداختیم.

شما می توانید سوالات و نظرات خود را از قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*