هیتر

هیتر ها ابزارهایی به منظور ایجاد گرمای کنترل شده در محیط های مختلف می باشند. این دستگاه ها در نمونه های مختلفی تولید میشوند که در این قسمت به معرفی انواع هیتر گلخانه ، هیترهای مرغداری و هیترهای خانگی خواهیم پرداخت .
یکی از مهمترین مواردی که در افزایش راندمان استفاده از هیترها تاثیر گذار می باشد، انتخاب صحیح هیتر برای محیط مورد استفاده است که در این بخش به مهمترین فاکتورهای خرید هیتر اشاره خواهیم کرد .

هیتر های گلخانه

هیتر یا بخاری گلخانه از ابزارهای تولید گرما در سالن های پرورش گل و گیاه می باشد. با توجه به اینکه گیاهان در مقابل سرما مقاومت کمی از خود نشان می دهند استفاده از دستگاه های تولید گرما در گلخانه ها در فصول سرد سال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد .

یکی از بهترین ابزارهای مورد استفاده در گلخانه ها هیتر کابینتی گلخانه یا هیتر ایستاده گلخانه می باشد. این هیترها که از نوع هیترهای آتش درون می باشند، گرما را توسط مشعل مخصوصی که به آنها متصل است تولید میکنند. پس از ایجاد گرما توسط مشعل ، گرما در داخل لوله های گرمایشی مخصوص هیتر به حرکت درآمده و فن های مخصوص دستگاه ، گرما را در محیط منتشر میکنند.

هیترهای گلخانه تولیدی دکتر قشلاق دارای ۴ لایه امنیتی شامل فیوز کم آمپر ، RTP ، ترموستات ایمن و سوپاپ اطمینان می باشند که به ترتیب عمل کرده و از بروز هرگونه مشکل در دستگاه جلوگیری میکنند.
سوخت مصرفی این هیترها بسته به نمونه خریداری شده، میتواند گاز یا گازوئیل بوده یا دستگاه به صورت دوگانه سوز تولید شود .
هیترهای کابینتی به دلیل ایجاد دمای بالا و پخش یکنواخت دما در سالن ، بهترین گزینه برای استفاده در سالن های پرورش گل و گیاه و کارگاه های صنعتی می باشند.

جت هیتر مرغداری

نوع دیگری از هیترهای گرمایشی ، جت هیترها می باشند. این ابزارها به دلیل حالت موشکی شکلی که دارند با نام جت هیتر یا هیتر موشکلی شناخته میشوند. جت هیتر امکان آویزان شدن از سقف را دارا می باشد و همین امر سبب شده است که این دستگاه ابزاری مناسب برای استفاده در سالن های پرورش طیور باشد.

جت هیتر ها به دو گونه جت هیتر بدون دودکش و جت هیتر دودکش دار مورد استفاده قرار میگیرند که نمونه های بدون دودکش در مراکز پرورش طیور که دارای سیستم تهویه پیشرفته می باشند ، بسیار مناسب عمل میکنند. این دستگاه ها دارای راندمان نزدیک به ۱۰۰ درصد بوده و اتلاف انرژی بسیار پایینی دارند .
جت هیترهای دودکش دار به دلیل خارج کردن گازهای الوده ی تولیدی از محیط در گلخانه ها نیز مورد استفاده قرار میگرند که البته میزان راندمان گرمای تولیدی آنها ۵۰ درصد خواهد بود.

در ساختمان داخلی جت هیترها از یک مشعل تولید گرما و یک فن جت استفاده شده است که پس از تولید گرما ، گرما توسط فن به داخل سالن منتقل میشود . فشار انتقال گرما به سالن سبب ایجاد حالت گردشی هوا نیز شده و در چرخش هوا در داخل سالن تاثیر گذار خواهد بود .

سوخت مصرفی جت هیتر ها بسته به نمونه خریداری شده گاز ، گازوئیل و یا دوگانه سوز می باشد . همچنین امکان خرید جت هیتر برقی نیز در فروشگاه دکتر قشلاق فراهم شده است.
دکتر قشلاق با نزدیک به ۳ دهه فعالیت در تولید انواع سیستم های گرمایشی ، جت های مختلفی با توان گرمایشی ۱۵ هزار کیلوکالری در ساعت تا ۱۰۰ هزار کیلوکالری در ساعت را طراحی و تولید کرده است.

گرمایش خانگی

علاوه بر کاربردهای صنعتی هیترها ، امکان استفاده از این ابزارها در منزل و یا اتاق های کوچک نیز مهیا می باشد. هیتر خانگی ابعاد کوچکتر و جمع و جورتری داشته و با توجه به نیاز به استفاده در منازل از نظر طراحی نیز زیباتر طراحی می شود.


هیترهای خانگی تولیدی دکتر قشلاق که به آنها بخاری خانگی یا بخاری برقی نیز گفته میشود ، از نیروی برق برای تولید گرما بهره می برند . این دستگاه ها به دلیل استفاده از تکنولوژی های روز در ساخت آنها، مصرف انرژی بسیار پایینی داشته و طول عمر بالایی را برای کاربر فراهم میکنند.
هیتر برقی تولیدی دکتر قشلاق ، دارای فن های مخصوصی به منظور پخش مدیریت شده ی گرمای تولیدی در محیط می باشند .

فاکتور های خرید هیتر :

در خرید هیتر آگاهی از برخی فاکتور ها می تواند کمک بسیاری به انتخاب صحیح دستگاه داشته باشد :

بدنه هیتر : بدنه هیتر باید در مقابل هرگونه زنگ زدگی ایمن باشد. از این رو بدنه یا باید از استیل نگیر غیرمغناطیسی ساخته شود یا از گالوانیزه با رنگ الکترواستاتیک . چنین بدنه ای در مقابل زنگ زدگی ایمن بوده و طول عمر بالایی را برای دستگاه به همراه خواهد داشت.
سوخت هیتر : سوخت هیتر بسته به نوع مدل خریداری شده می تواند باشد. استفاده از سوخت های گاز شهری ، گاز مایع ، گازوئیل و برق متداول می باشد. هیتر کوچک خانگی غالبا از نیروی برق برای تولید گرما استفاده میکند. در مقابل جت هیترها و انواع هیتر صنعتی از گازوئیل یا گاز برای تولید گرما استفاده میکنند.
قدرت گرمایشی : قدرت گرمایشی هیتر باید با محیط مدنظر کاربر همخوانی داشته باشد. این امر در تولید هرچه بهتر گرما و مدریت گرمای داخل سالن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در برخی از هیترهای صنعتی امکان استفاده از ترموستات فراهم شده است که هیتر پس از رسیدن دمای محیط به مقداری مشخص ، هیتر را به حالت آماده به کار برده و با کاهش دما در محدوده ی تعیین شده ، مجددا شروع به فعالت میکند. این امر در کاهش انرژی مصرفی بسیار موثر می باشد.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت هیتر :

از مهمترین عواملی که بر قیمت هیتر تاثیر میگذارند می توان به موارد زیر اشاره کرد :
بدنه دستگاه ، قدرت گرمایشی ، تکنولوژی های ایمنی ، برند دستگاه ، کیفیت ساخت قطعات ، استفاده از تکنولوژی های مختلف .

گارانتی و خدمات پس از فروش :

صنایع ماشین سازی دکتر قشلاق بر روی تمامی هیترهای تولیدی خود ۱ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش قرار داده است. استفاده از خدمات پس از فروش طولانی مدت، شرایط را برای خرید قطعات مختلف دستگاه در سال های پس از خرید مهیا می سازد.